Beklenen Anketlere Yansıdı…

171

hdp-baraj-altinda-abye-ise-kirmizi-kartMAK Araştırma şirketi, 15-19 Kasım tarihleri arasında “Türkiye Gündem Araştırması” adıyla 30 büyükşehir ve 20 ilde 5400 kişi ile yüz yüze görüşerek nabız ölçtü. Çarpıcı sonuçlara yer verilen araştırmaya göre, bugün seçim olsa HDP baraj altı kalıyor. Ayrıca dört ayda peş peşe yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında HDP’nin eridiği net olarak anlaşıldı.Avrupa Birliği (AB) ile gerilen ilişkiler de araştırmanın soruları arasında yer aldı. Halkın yüzde 64’ü AB ile müzakerede artık ısrara gerek olmadığına inanıyor.

AB’YE HAYIR

“Size göre Türkiye Avrupa Birliği’ne girme yolunda çabasını sürdürmeli mi?” diye sorulduğunda insanlar ABD ve NATO konusunda gördüğü güvensizliğin aynısını AB karşısında da gösteriyor. Türkiye’yi bahanelerle oyalayan AB’nin özellikle son yıllarda yaşadığı kendi iç problemleri Türk insanının AB’den daha da uzaklaşması algısına neden oldu.

ABD’DEN BİZE NE

Ortaya çıkan sonuca göre Türkiye’nin yöne Avrupa’ya karşı olsa bile AB karşısında dik duruşun gerekliliğine inancı gösteriyor. Vatandaş AB’ye güvenmiyor.  “ABD seçimlerinin kazanan Trump konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Türkiye genelinde her siyasi parti tabanından insanlar neredeyse bir birine yakın cevaplarla ABD’de yapılan seçimin sonunda kazanan TRUMP ile çok şeyin değişmeyeceğini, her halukarda ABD’nin mazlum ve mağdurları ezmeye devam edeceğini ifade etti. Bu değerlendirmeler son zamanlarda ülkemizde iyice yükselen ABD karşıtlığı ve ABD ye güvensizliği de gösterdi.

BAHÇELİ İYİ GİDİYOR

“Hükümetin MHP ile başkanlık ve anayasa konusunda diyaloğunu destekliyor musunuz?” sorusunda destek verenler AK Parti ve MHP’nin toplam seçmen oranını gösterirken bu sürece her iki parti tabanının tam destek verdiği görülüyor.

KAYYIMA TAM DESTEK

Özellikle hükümetin son dönemdeki kararlı duruşu, teröre yardım ve yataklık yapanlara yönelik belediyelere kayyım atanmasına kararsızlar matematiksel dağıtıldığında halk dörtte üçlük destek veriyor.

HALK İDAM İSTİYOR

“İdam getirilmeli mi?” sorusuna halk, yüzde 71 oranıyla destek veriyor. Son yıllarda yaşanan toplumsal infiale neden cinayet, çocuklara tecavüz vb. olayları yanında, FETÖ, PKK ve DEAŞ benzeri terör örgütlerine karşı oluşan öfkenin oranı yükslettiği sanılıyor.

HDP BARAJ ALTI

“Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti 50,82, CHP 24,62, MHP 14,45, HDP 7,15 oy aldı.