Davete gitmeli mi?

176

Sual: Ziyafetlere, davetlere, mesela düğün yemeğine gitmek vacip mi, sünnet mi? Davet edilince, gitmemek günah mıdır?
CEVAP
(Buhari)deki hadis-i şerifte, (Davete icabet etmeyen, Allah ve Resulüne isyan etmiştir) buyuruluyor. Âlimler bu hadis-i şerifi açıklamış, her çeşit davete icabet etmenin vacip değil, sünnet olduğunu bildirmişlerdir. (Menahic-ül-ibad)

Düğün yemeğine çağırılınca gitmek de sünnettir. Bazı âlimler vacip demişlerdir. Yalnız, günah işlenmiyorsa gitmek sünnettir. Şartlardan biri noksan olan ziyafete gitmek sünnet değildir.

Mesela, yemek riya ve şöhret için değilse, helal maldan hazırlanmışsa, içki, çalgı ve benzeri günah olan şeyler yoksa, zengin-fakir ayrımı yapılmadan herkes davet edilmişse, böyle davete, sünnet olduğunu düşünerek gitmeli, karın doyurmayı ve başka şeyleri düşünmemelidir.

Süfyan-ı Sevri hazretleri buyuruyor ki:
(Allah rızası için niyet etmeden yemeğe davet edene, bir günah yazılır. Böyle niyet etmeden gidene de, iki günah yazılır)

Günümüzün düğünleri
Sual: Günümüzün düğünleri genelde, müzikli ve kadın erkek karışık oluyor. Ailem (Biz gitmezsek, onlar da bizim düğünümüze gelmez) diyerek gitmeye çalışıyorlar. Ne yapmalıyız?
CEVAP
Onlar da bize gelmez diye dinimizden taviz vermemeli. Hâlıka isyan olan işte, insanlara uymamalı. İnsanların rızasını Allahü teâlânın rızasından üstün tutmamalı. Dost düşman tavrımızı bilmeli. Zamanla insanlar dine uygun düğün yapmaya da alışır. Eskiden kapalı milletvekili, kapalı memur, kapalı öğrenci görmek mümkün değildi. Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olunca (Bulunduğu makam yüzünden namaza gitmez) deniyordu. Gazeteciler cuma günü caminin önünde toplandılar. Özal namaza gelince (Vay be, Özal makam falan dinlemedi namaza da geldi) dediler.

Şimdi Cumhurbaşkanı namaza gitse, hiç yadırganmıyor. Müslümanlar dinden taviz vermezlerse, Müslümanlığa uygun düğünler de yadırganmaz. (Bunlar Müslüman, düğünü böyle yapıyor) derler. Herkes buna da alışır. İnsanlar yadırgayacak diye, Allah’ın emrinden taviz verilmemelidir.