Özal’ın Utandıracak Namaz Kıldığı Yer!

  174

  ozalın-namaz-kıldığı-yerCumhurbaşkanı Turgut Özal’ın nasıl zor şartlarda namaz kıldığını eski koruması Kemal Sonunur anlattı.

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın namazlarını makam odası ve tuvalet arasında kalan koridorda kıldığı ortaya çıktı. Özal namaz kıldığı belli olmasın diye de odadan çıkarken ellerini yıkamış görüntüsü veriyormuş…

  Merhum Özal’ın Dünya Boks Şampiyonu ve Eski Emniyet Müdürü Koruması Kemal Sonunur’dan Turgut Özal ile ilgili dikkat çeken anekdotlar…

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 20. yıldönümünde rahmetle anılıyor. Merhum Özal’ın cenaze merasiminde milyonlarca Müslüman tekbirler getirmiş, “Cenaze marşı” çalan bando pet şişe yağmuruna tutulmuş, vatandaşlar Cumhurbaşkanlarını büyük bir hürmetle ebedi yolculuğuna uğurlamıştı. O günler için çok farklı bir tabloydu bu. Milletin, zulme isyan niteliğindeki tepkisiydi. Peki, Özal’ı farklı kılan, devlet töreni ile değil millet merasimi ile uğurlanmasını sağlayan neydi?

  Merhum Özal’ın Dünya Boks Şampiyonu ve Eski Emniyet Müdürü Koruması Kemal Sonunur Yeni Akit’e “Tanıdığı Özal”la bugüne kadar yayımlanmamış anılarını anlattı. Kemal Sonunur’dan, bir zamanların Türkiyesi’nin ne hallerde bulunduğunu ortaya koyan ifşaatlar:

  “NAMAZI KILARKEN MERHUM ÖZAL’I KAÇIRMIŞIM!..

  “Dönem darbeci Kenan Evren dönemi. Merhum Özal da Başbakan Yardımcısı olarak Bakanlar Kurulu’nu makamında toplantıya çağırdı. Ben kapının önüne çıktım. Dedim ki, ‘Bu toplantı nereden baksan iki saat sürer. Ben hemen öğlen namazını Başbakanlık Binası’nın altındaki mescidde eda edeyim. Tesbihi, duayı da yolda halledeyim’. Koşarak mescide gittim. Namazımı kıldım. Ve hemen Başbakan Yardımcısı’nın makamına geldim. Bülent Ulusu’nun Koruma Müdürü Metin Altınzincir dedi ki, ‘Oğlum neredesin! Sayın Özal’ı Sayın Evren çağırdı. Sayın Özal, seni sordu. Görevliler de ‘Aşağı mescide indi hemen çağıralım’dediler. Bunun üzerine ‘Kenan Evren’i bekletmeyelim, acil çağırdı’ dedi ve hemen çıktı.’ Çok üzüldüm. Hemen taksiye atladım doğru Köşk’e gittim. Aradan bir saat geçti, Merhum Özal, Evren’in yanından çıktı, makam arabasına bindi. Ben de öne oturdum. Yolda kendisine, ‘Sayın Başbakan Yardımcım; üzerimde Allah’ın izniyle hiç namaz borcu yok. Ben, namaz vakti geldiğinde bütün imkanlarımı kullanıp namazımı kılıyorum. Siz Bakanlar Kurulu Toplantısı’na girdiğinizde, en az iki saat sürer diye düşünerek, namaza indim. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanı sizi çağırmış. Taksiye atladım geldim ama böyle geç kaldım. Ben, bu görevi layıkıyla yapamıyorum. Namazı geciktiremiyorum. Beni affedin, ben görevden ayrılmak istiyorum. Sizi hiç mazereti olmayan arkadaşlarımdan biri korusun lütfederseniz.’

  TUVALETTEN ÇIKMIŞ GİBİ YAPIYORUM

  Merhum Özal gülümseyerek dedi ki; ‘Sen benim namaz kılmadığımı mı zannediyorsun. Ezan okunduğu zaman ben de bütün imkanlarımı değerlendiriyorum. Namazımı vaktinde eda ediyorum. Başbakan Yardımcılığı makam odamın içerisinde, tuvalet kapısı var. Tuvalet kapısı direkt tuvalete açılmıyor. İki metrelik bir koridor var. Kapının arkasında da benim dürülü seccade-halım var. Ben orada namazımı kılıyorum. Elimi de lavaboda ıslatıyorum, elimi yüzüme sürüyorum ki, tuvaletten çıkmış gibi görüneyim. Kimse, bana Allah kabul etsin demiyor. Benim tuvaletten çıktığımı zannediyorlar. Ben böyle yapıyorum, sen de bundan sonra böyle yap. Aşağılara gitme. Namaz vakti geldiğinde burada kıl. Çaycı gelip nasıl çay getiriyor, sen de doğruca içeriye gir, arkadaki seccadeyi al ve namazını kıl.’

  Ben, bundan böyle sayın Başbakan Yardımcım’ın dediği üzere, öğle, ikindi ve akşamı mümkün mertebe odasında, o tuvalet kapısının arkasındaki seccadesinde kıldım. O öyle bir dönemdi. Koskoca Başbakan yardımcısı bile o dönemde gizli namaz kılmak durumunda kalıyordu. ”

  ÖZAL’A İMAMLIK YAPTIM!

  Kemal Sonunur’dan bir başka çarpıcı anı:
  “İstanbul’da işadamları toplantısına gidiyorduk. Orada, yolda Bolu civarlarında Sayın Başbakan Yardımcım şoföre hitaben, ‘Akşam namazına yirmi dakika kaldı. İkindiyi şu dinlenme tesislerindeki mescidde kılalım dedi. Makam arabası tesise yanaştı. Semra Özal’a dedi ki, ‘Sen bir çay iç biz geliyoruz.’ Mescide girdik. Bana ‘Kemal, geç imamlığa!’ dedi, Orada bizimle birlikte Ekrem Pakdemirli, Mehmet Keçeciler ve Merhum Adnan Kahveci vardı. Mehmet Keçeciler’in ana dili gibi Arapça bildiğini, bu işlere çok hakim olduğunu biliyordum. Bu nedenle, Sayın Başbakan Yardımcıma, ‘Efendim, imamlığa Mehmet Keçeciler geçsin.’ dediğimde, ‘Hayır, sen geç imamlığa, sen onu bırak’ dedi. Ben, hemen imamlığa geçtim. İkindinin farzını kıldık, tesbih dua yaptık, çayımızı içtik. Tekrar geldik, akşam namazına…Yine bana‘Sen kıldır’ dedi. Akşam namazı için geçtik. İkindi ve akşam namazını imamlığa beni geçiren Sayın Başbakan Yardımcımız şunu anladım ki, nefsini yenen bir devlet adamıydı. Bir polis memurunun arkasında namaz kılmam diye düşünmedi. Ben bu olaydan sonra, onu koruma görevime iyice aşık oldum. Komiser yardımcısının arkasında namaz kılan bir Cumhurbaşkanı elbette millet merasimiyle uğurlanacaktı. Nefsini yenmiş bir devlet adamıydı.”

  “UÇAK İKİNDİ NAMAZINI BEKLESİN!..”

  “Merhum Özal’la İstanbul havaalanına gittik. Kuveyt’e hareket edeceğiz. VIP’de oturuyoruz. Anons edildi uçak için. THY yolcu uçağı. Özel uçak değil. Son anons yapılıyor… Dedi ki, Merhum Özal, ‘Namaza az kaldı, ikindiyi kılalım öyle binelim.” Birlikte namazı kıldık, uçağa bindik. Merhum Özal, namaz vaktini geçirmeyen bir devlet adamıydı. “

  “ALLAH DEMEK BİLE NEREDEYSE SUÇTU!”

  “12 Eylül darbesine az bir zaman var. O zamanki Balkan şampiyonaları şimdiki Avrupa Şampiyonası düzeyinde. Bursa’da Balkan Şampiyonası var. Ben, şampiyonadan iki gün evvel, İstanbul’a gittim. Mahmut Sami Ramazanoğlu hazretlerini ziyaret ettim. Dedim ki, ‘Efendim ben boksta dünyanın en güçlü rakipleri ile karşı karşıya geleceğim. Duanıza muhtacım.’ Rahmetli dedi ki, ‘Sen hiç merak etme şampiyon olacaksın Allah’ın izniyle. Ringden inerken, spiker sana ‘Şampiyon oldun, bunu neye borçlusun?’ diye soracak. Sen de canlı yayında diyeceksin ki, ‘Ben güç ve kuvvetimi Hak dini olan İslam’dan alıyorum. O güç ve kuvvet de Cenab-ı Allah’a mahsustur. Beş vakit namazıma borçluyum altın madalyamı.’ Merhum Hocam’ın dediği gibi şampiyon oldum. Ve Uğur Dündar’ın uzattığı mikrofona aynen bunları söyledim. Derken birkaç gün sonra beni TRT Genel Müdürlüğüne çağırdılar. Maçlardan sonra Allah’tan, dinden, imandan bahsetmeyeceksin! ” dediler!.. Gerekli cevabı verdim tabii… Ama bir Müslüman ülkesinin kurumunda bunların yaşanması beni çok üzdü. Türkiye işte böylesine karanlık dönemlerden geçti!..”

  “YUGOSLAVYA’DA NAMAZDAN BAHSETTİM DİYE RUS KONSOLOSLUĞUNUN ÖNÜNE DİKTİLER!..”

  Devam ediyor Şampiyon: “Yugoslavya’da Balkan şampiyonu olduğumda da TRT’ye konuştum. “Bu zafer beş vakit namazın sayesindedir” dedim. Türkiye’ye geldim. O zaman polis memuruyum. Şube müdürleri beni makamına çağırarak ‘Sen niye Yugoslavya’da beş vakit namazın sayesinde şampiyon olduğundan filan bahsediyorsun!’ diye sıkıştırdılar. Ve beni Rus Konsolosluğu’nun önüne nöbete diktiler, komünistleri bekle de görelim’ mantığıyla!.. Öyle günlerden geçtik. Şimdi Türkiye hızla ilerliyorsa, bunda Merhum Özal, Merhum Erbakan, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu gibi dava adamlarının büyük katkıları vardır.”

  KEMAL SONUNUR KİMDİR?

  1951 Ankara doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdi. 1973 yılında polis memuru olarak Emniyet camiasına katıldı. Polis memurluğu yaparken Gazi Üniversitesi Spor Akademisi’ni bitirdi. 1980’de zamanın Ankara Valisi Vecdi Gönül’ün korumalığını yaparken, Başbakan Yardımcılığına gelen Merhum Özal’ın isteği ile koruması oldu. Boksa 1968’de Ankara’da Ring İhtisas’ta başladı. 11 kez Türkiye şampiyonu, 2 kez Avrupa Uluslararası Turnuva Şampiyonu, 1972 Dünya Şampiyonu, 2 kez Balkan Şampiyonu oldu.

  Kaynak: İNTERNET HABER