Rusya’yı Suriye’de Bitirecek Hamle!

  231

  rusyayi-suriyede-bitirecek-hamle-2h1455892924-0a3af1Economist dergisinde çıkan bir yazıya göre Rusya, muhalif gruplara verilebilecek Stinger füzeleri, Suriye’yi Rusya için ikinci bir Afganistan’a dönüştürebilir…

  Suriye Rusya için ‘ikinci Afganistan’ olabilir…

  Bu önemli iddia Economist dergisinin son sayısında yer aldı…

  Economist dergisinde Suriye üzerine yayımlanan bir yazıda, ABD’nin pasif politikaları sonucu bölgedeki koşulları Rusya’nın belirlemeye başladığı vurgulandı.

  Yazıda şu ifadeler yer aldı:

  Suriye’deki gibi çirkin bir savaştan çıkarılacak iç karartıcı bazı dersler var: Ne kadar uzarsa, o kadar kanlı oluyor, o kadar çok ülke içine çekiliyor, çatışmaları durdurma ya da en azından kontrol tutma seçenekleri o kadar tatsızlaşıyor. Ama belki de en büyük ders, Amerika’nın ortada olmamasının yarattığı boşluğun tehlikeli güçler tarafından doldurulması: cihatçılar, Şii milisler ve şimdi de cesaretlenen bir Rusya.

  Suudi Arabistan’ın muhaliflere Stinger uçaksavar füzesi gönderebileceği belirtilen yazıda, bunun Rusya için Afganistan işgalinin tekrarı olacağı dile getirildi:

  “Görünürde IŞİD’le savaşmak için Suriye’ye Amerikalılarla birlikte özel kuvvetlerini göndermeyi önerdi. Diplomatlar, Amerika Suudi Arabistan ve Pakistan’ın 1980’lerde Sovyet güçleriyle savaşan Afgan gruplara Stinger füzesi verdiği “Charlie Wilson’ın Savaşı”na geri dönülmesi olasılığından söz ediyor. Şimdi Suudi Arabistan, Sünni gruplara Rus hava gücünü devre dışı bırakmak için uçaksavar silahları verecek mi?”

  Dergiye göre Suriye’de durumun bu noktaya gelmesinde ABD Başkanı Barack Obama’nın pasif politikalarının payı büyük.