Sosyal Medya Hesapları Nasıl Çalınıyor?

315

hakerler2-44548564Bugün sizlere facebook, twitter gibi sosyal medya hesaplarına yapılan saldırılar ve korunma yollarından bahsedeceğim.

Bu makale ile hesaplarınızı konumanız,en azından kayıpları en aza indirmeniz için size bazı ipuçları verecektir. Buna inanarak ben de bildiklerimi sizlerle paylaşacağım. İş bitip, atı alan Üsküdar’a vardıktan sonra, akıl vermek herkesin bildiği bir iştir diyor ve devam ediyoruz.

Tek kelimeyle söylemek gerekirse, çok çabuk ele geçirilen hesaplar sosyal medya hesaplarıdır. Bu bazen kullandığımız sosyal hesaplardaki açıklardan, bazen de biz hesap sahiplerinden kaynaklanıyor.

Nasıl?

Dilerseniz anlatayım.

Birinci olay:

Bir twitter kullanıcısı bana özelden bir uygunsuz resim gönderdiği gibi, altına da küfürlü bir söz eklemişti. Ben profilini bulup icabına bakayım derken, o benim twitter hesabımı çoktan çalıverdi. Çünkü mesaj gönderdiği twitter hesabı kendisine ait değildi. Ben de, hesabını kaybetmiş bir garibanı yakaladım neticede.

İkinci olay:

Facebook aracılığı ile yardım isteyen birinin mesajını açan bir arkadaşım hesabını zor kurtardı. Bu arkadaşım bir kez daha bu gibi hesabına saldırı olayı daha yaşamıştı.

Gönderilen mesajları açtığınız zaman bazen kötü bir süpriz ile karşılaşmanız imkansız değil.

Bu iki olay bizim kendi iyi niyet ve hatamızdan kaynaklanan olaylardan. Bir de sosyal medya hesaplarındaki açıklardan kaynaklanan açıkları kullanarak yapılan saldırılar var ki, bu daha büyük kayıplara neden oluyor.
HESAPLAR NASIL ÇALINIYOR?
Bunları madde madde sıralayarak anlatmaya çalışalım.

1.  MESENGER VEYA ÖZELDEN GÖNDERİLEN MESAJLAR
Size gönderilen herbir mesaj yolu ile hesabınız çalınabiliyor. Size gönderilen bir resim veya mesaja bir keylogger eklenebiliyor. Siz gelen mesajı açtığınız an, bu gönderilen program çalışmaya başlıyor ve şifreleriniz anında çözülüyor ve karşı tarafa iletiliyor.

Bu yüzden ben bu şekilde gelen mesajları açmak istemiyorum Bu da bazen sosyal medya idarecilerinden tepki ve ilgisizlikten dert yanan mesajlar almama sebep oluyor. Bazen de, mesaj gönderen arkadaşlar, “ilgisizlik, burnu havada olma, rahatsız edilme sevdası” gibi suçlamalarına ve kızmalarına sebep oluyor.

Hani derler ya, “Sütten dili yanan, yoğurdu üfleyerek yermiş!” Defalarca, facebook ve twitter saldırılarına maruz kalmış biri olarak inanın mesajları açmaya korkar hale geldim.

Dostlar nedenini öğrenince bizi affeder diye bekliyorum.

  1. MESENGER VE ÖZELDEN GÖNDERİLEN VİRUSLER

Korsanlar, Türkiye’de yemleme olarak bilinen, siber dünyada uzun zamandır kullanılan ve İngilizce password (şifre) ve fishing (balık avlamak) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulan “phishing” tekniğiyle kullanıcının tüm bilgilerine ulaşıyor. İkinci yöntem ise solucanlar… Korsanlar, Truva atları (trojanlar), virüsler, solucanlar, mantık bombaları, DDOS, sosyal mühendislik atakları ve oltalama saldırıları ile sızdıkları bilgisayar ya da ağlarına değiştirici, yıkıcı, hizmet aksatıcı ya da verileri sızdırma gibi zararlar verebiliyor. Bunlar, casusluk faaliyeti dışında maddi kayıplara yol açan, itibar sarsan eylemler de olabiliyor.

3.  E-MAİL ADRESİNİN ELE GEÇİRİLMESİ
Hesabınızı elde etmek isteyenlerin bir diğer hesap çalma (hackleme) yöntemi de önce e-Mail adresinizi elde etmeleridir. Bundan sonra çeşitli denemelerle şifreniz bulunmaya çalışılıyor.

4.  ÖZEL BİLGİLERİNİZİN ELDE EDİLMESİ
Anne ve baba adı, doğduğunuz ve yaşadığınız şehrin ismi, çocuklarınız ve varsa torunlarınızın adları, hobileriniz, sevdiğiniz yemek, sebze, meyve adları vs. Bilgilerinizi elde edenler yine deneme yolu ile şifrenize ulaşmaya çalışıyorlar.

  1. SOSYAL MEDYA ÇALIŞANLARININ DALGINLIĞI

Bu konuda fazla bilgi vermek istemiyorum. Fakat bazen sosyal medya çalışanları çeşitli yollarla kandırılıp 4. Maddedeki bilgiler de kullanılarak hesabınız elde ediliyor.

  1. SOSYAL MEDYA KODLARI İLE OYNAMA

Bazı gözaçıklar, sosyal meydya kodları oynayarak hesabınızı elde edebiliyorlar. Bu konuda da müsadenizle fazla bir bilgi veremiyeceğim. Birilerinin canlrının benim aracılığım ile yanmasını istemiyorum. Fakat siz siz olun hatml kodları ile oynamaya kalkmayın, kendi hesabınızı da kaybedebilirsiniz!
Bu konuda öğrendiklerimi sizlerle paylaştım. Yeni şeyler öğrendiğim zaman bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sizler de bunları paylaşır ve ne kadar insanımıza ulaşmasını yardımcı olursanız iyi olur.

Bazı özel bilgilerinizi sosyal medyada paylaşmasanız iyi edersiniz!

Hepinize mutlu, huzurlu ve hayırlı günler dileğimle!..
Muhammed Mücahid Okcu

www.muhammedmücahid.com