Yahudi ve Hıristiyanların Koyduğu Kanunlara Uyarsan…

387

yahudi-ve-hiristiyanlarin-koydugu-kanunlara-uyarsan-h1460733487-f2c87cAdalette iki önemli faktör; adalet dağıtıcısı ve adalet terazisi… Biri yanlış olursa, diğerinin doğruluğu hiçbir anlam ifade etmez… Müslüman topluma gayrimüslim kanunlarını uygulatmak da, adaletin iki direğini birden yıkar!

Adalette iki şeyin doğru dürüst olması gerekir.
Bir, adalet dağıtıcısının doğru olması.
İki, adalet terazisinin doğru olması gerekir.
Terazi doğru olsa da adalet dağıtan doğru olmasa adalet yerine zulüm olur.
Adalet dağıtan doğru olsa da terazi eğri olsa yine doğru karar çıkmaz.

Rabbimiz, Sevgili Peygamberimize:

“Sen onların dinine uymadıkça, Yahudiler de Hıristiyanlar da asla Senden hoşnut olmazlar. De ki: “Gerçekten doğru yol, Allah’ın yolu dur.” Sana gelen bu ilim den sonra onların arzularına uyarsan, Sana Allah’tan ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.” (Bakara Suresi, Ayet 120)

“Kendilerine kitap verilenlere, Sen bütün delilleri getirsen Sen’in kıblene tabi olmazlar. Sen de onların kıblesine tabi olmazsın. Onların bir kısmı diğer kısmının kıblesine tabi olucu değildir. And olsun Sana gelen ilimden sonra onların heveslerine uyarsan, Sende o takdirde zalimlerden olursun.” buyurmuş. (Bakara Suresi, Ayet 145)

Yani Sevgili Peygamberimize Rabbimiz bu Kur’an’a göre hareket et, eğer adalet konusunda ve diğer konularda Yahudi ve Hıristiyanların koyduğu kanunlara uyarsan sen de zalim olursun diyor.
Yanlış terazinin başına dünyanın en dürüst adamını koysanız, petrol istasyonundaki ayarı bozulmuş pompanın başına en sağlam adamı koysanız yanlış tartacak, yanlış dolduracaktır.
Yanlış kanunların başına da en doğru adamı koysanız kararı yanlış olacaktır.

Doğruyu kendi vicdanına dayanarak verse yüksek mahkemeden dönecektir ve kararı verenin siciline yanlış adam diye not düşülecektir.
Hükümette olan, muhalefette kalan siyasilerimiz, konuşmalarında “iç ve dış düşmanlarımız” veya “dâhili ve harici mihraklar” diye başladıkları sözlerinde onlara çatarlar ama yasa çıkarırken de onlarınkine ters olmasın diye hukukçular özel gayret gösterirler.

O konuda hükümetlerle muhalefet zımnen anlaşmış demektir.
Her iki tarafta kriter olarak “Dış düşman” veya “Harici mihrak” dediklerinin koyduğu kuralları alıyorlar “ben senden daha fazla o kriterlere uyuyorum, hayır ben senden daha iyi uyuyorum” diyerek uyuyorlar.

MAHMUT TOPTAŞ / MİLLİ GAZETE